مشاوره طلاق چیست؟ (مشاوره طلاق چه کمکی می‏تواند بکند؟)

تصمیم‌گیری در مورد پایان‌دادن به یک رابطه در هر شرایطی که باشید باز هم بسیار سخت است. نه تنها پای عواطف عمیقی در میان است بلکه غالبا چیزهای زیادی نیز وجود دارد که بایستی در نظر گرفته‌‌ شوند و این می‌تواند تغییر در زندگی را دشوار کند.

با طلاق‌گرفتن، مجبورید بعنوان پدر و یا مادری تنها زندگی‌‌ کنید، از خانه‌‌ای که زمانی عاشق آن بودید دورشوید و با رابطه‌ای خداخافظی‌کنید که زمانی امید زیادی به آن داشتید. صرف‌نظر از این که دلیل طلاق و جدایی چه است، مراجعه به مشاور می‌تواند این تغییر را برای شما قابل‌ تحمل‌تر کرده و در غلبه‌کردن بر مشکلات و چالش‌های پیش‌رو به شما کمک‌کند.

در این پژوهش، به دلایل شایع جدایی و طلاق، روند عبورکردن از مرحله‌ی جدایی و نحوه‌ی کمک‌ها و حمایت‌های یک مشاور در این دوره پرداخته شده است.

چه زمانی زوج‌ها تصمیم به طلاق می‌گیرند؟


ممکن‌است که زوج‌ها بنا به دلایل زیادی تصمیم به جدایی بگیرند اما سرانجام طلاق و جدایی به منزله‌ی این است که دیگر رابطه‌ی بین آنها بی‌ارزش است. ناامیدی و نبود عشق در بیشتر روابط وجود دارد. غالبا طلاق بعنوان پیشنهادی برای ترک ناامیدی و یاس است.

در یک مطالعه بر روی عوامل طلاق، نشان داده شد که مهمترین فاکتورهای جدایی به گزارش مردم، به ترتیب این موارد است:

عدم تعهد
خیانت یا روابط نامشروع
نزاع و جروبحث بیش از حد
مشکلات مالی
دانش و آگهی اندک و یا عدم داشتن آگهی قبل از ازدواج و تفاوت‌های مذهبی
مصرف مواد
خشونت و دعواهای خانوادگی
عدم‌ حمایت خانواده
مشکلات سلامتی

مشاوره‌ طلاق یا جدایی چیست؟


مشاوره طلاق می‌تواند وجود طلاق را که همچون فاجعه‌ای به نظر‌می‌رسند به راحتی توجیه‌ کند. معمولا روابط نامشروع، خیانت و بگومگو‌ها نشانه‌هایی از مشکلات عمیق‌تر یک رابطه هستند. وجود این مشکلات ممکن‌ است مربوط به مشکلات ارتباطی یا مسائل مربوط به اعتماد شوند که در بین طرفین حل نشده است.

بعنوان یک زوج، پایان‌دادن به زندگی مشترک می‌تواند مزایایی به همراه داشته‌ باشد. به پایان رساندن یک رابطه به شما این امکان را می‌دهد تا آنچه را که در رابطه‌ی بین شما خوب بود و آنچه را که سودی برایتان نداشت را بهتر درک‌ کنید. مراجعه به مشاوره می‌تواند فرصتی برای بررسی دقیق‌تر و عمیق‌تر مشکلاتی باشد که یا نسبت به آنها بی‌اعتنا بودید و یا احساس‌می‌کردید که مقابله با آنها غیرممکن است. در واقع مشاوره‌ طلاق فرصتی برای شما فراهم‌می‌کند تا صدمه و خشونت کمتری بین شما به وجود آید و آینده‌ای با تلخی کمتر پیش‌رو داشته باشید.

بهترین زمان برای مراجعه به مشاور طلاق چه وقتی است؟


هیچ زمان نادرستی برای مراجعه به مشاوره طلاق وجود ندارد. صحبت‌کردن در خصوص آنچه بین شما اتفاق‌ افتاده است تنها به نفع شماست و به شما کمک‌می‌کند تا با حوادث پیش‌رو بهتر برخورد کنید. برخی از شایع‌ترین دلایل مراجعه‌ی زوجین به مشاوره طلاق عبارتند از:

– زوجین احساس‌می‌کنند که دیگر نمی‌توانند به زندگی در کنار هم ادامه‌دهند
– با به وجود آمدن تغییراتی در زندگی یکی از زوجین احساس طردشدن می‌کند
– ارتباط بین آنها قطع‌ شده است
– یاس و به‌ بن بست خوردن رابطه (تلخی و بگومگوی زیاد در رابطه)
– روابط نامشروع

چرا مراجعه به روان‏شناس در این زمان اهمیت دارد؟


همانطور که در بالا هم اشاره شد، طلاق و جدایی یکی از سخت‏ترین و سرنوشت‏ سازترین تصمیمات هر فرد محسوب‌ می‏شود که جنبه‏ های مختلف زندگی را تحت الشعاع قرار می‏دهد. به همین دلیل است که توصیه‌ می‏شود قبل از اقدام جدی، حتما با یک روان‏شناس متخصص در حوزه خانواده و زوج، مشورت‌ کنید. روان‏شناس، با بررسی جنبه‏ های مختلف موضوع به شما کمک‌ می‏کند بتوانید بهترین تصمیم را در این مورد بگیرید.

به‏ علاوه هر فردی، بر اساس ویژگی‏ های شخصیتی، حمایت‏ های خانوادگی و …، واکنش‏های متفاوتی به این رویداد نشان‌ می‏دهند، ولی به طور کلی احساس غم زیاد و استرس، یکی از متداول‏ ترین واکنش‏ ها در دوره طلاق و حتی بعد از آن است. اگر با بررسی‏ های مختلفی که انجام شد، بهترین راهکار جدایی انتخاب‌شود، نیاز است که فرد، خود را از نظر روانی برای این شرایط جدید آماده‌کند، به همین دلیل چه قبل از طلاق (برای تصمیم‏ گیری و کمک‌گرفتن برای حل مشکلات)، چه بعد از طلاق (آماده‌کردن خود برای شرایط جدید و تصمیمات بعدی زندگی)، مشاوره با روان‏شناس امری مهم و حیاتی محسوب‌ می‏شود.

چه انتظاراتی می‌توان از مشاوره طلاق داشت؟


شاید بعضی از افراد در خصوص مراجعه به مشاوره طلاق مردد باشند زیرا از این می‌ترسند که مبادا مشاور آنها را وادار به ادامه‌ی رابطه کند و یا از قضاوت‌شدن توسط درمانگر هراس‌دارند. بایستی گفت که هیچکدام از این موارد در جلسه مشاوره اتفاق نخواهد افتاد. مشاورین طلاق طوری آموزش‌ دیده‌اند که حرف‌های مراجعین را بدون هیچگونه جهت‌گیری ذهنی بخوبی گوش‌دهند و با آنها در هر شرایطی که هستند احساس همدردی کنند. همچنین آنها آموخته‌اند که به افراد در رسیدن به اهدافشان کمک‌کنند، لذا چنانچه به دنبال مشاوره طلاق هستید مطمئن‌باشید که آنها هیچ کسی را وادار به بازگشت به رابطه نمی‌کنند.

در واقع، یک مشاور طلاق می‌تواند به هر دو طرف در روند طلاق‌ کمک‌ کرده و رهنمودهایی همچون مدیریت دارایی، تصمیم‌گیری و نتایج عاطفی پایان‌دادن به این رابطه را به آنها منتقل‌ می‌کند. آنها همچنین می‌توانند به زوجین کمک‌ کنند تا ابزار و مهارت‌های مورد نیاز برای تعریف مجدد رابطه‌ی خود و داشتن تعاملات سالم پس از نهایی‌شدن طلاق را کسب‌کنند. شاید در مشاوره‌ طلاق تمرکز بر همکاری والدین باشد اما با این وجود، هرکدام از زوجین نیز می‌تواند در صورت تمایل زندگی موفق و پرثمری پس از طلاق برای خود داشته باشند.

همانطور که در بالا هم توضیح داده شد، مشاوره طلاق را می‌توان به دو بخش مشاوره قبل از طلاق و مشاوره بعد از طلاق تقسیم‌بندی کرد. هر کدام از این بخش‌ها کاربردهایی دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره‌می‌شود:

مشاوره قبل از طلاق

در این مرحله می‌توان از مشاوره به شیوه‌های مختلفی استفاده‌کرد. ممکن‌ است که برخی از زوجین بخواهند به دلیل قطعی‌شدن تصمیم شان برای طلاق بصورت حضوری به مشاوره مراجعه‌ کنند. در این شرایط، مشاور می‌تواند به آنها کمک‌ کند و در خصوص مسائل عرفی و اینکه کجا هستند و خواسته‌هایشان چه چیزی است با یکدیگر صحبت‌کنند. همچنین مشاوره قبل از طلاق به زوجین کمک‌می‌کند تا چگونگی برقراری ارتباط با یکدیگر در طی روند طلاق را بیاموزند. هدف از این مشاوره این است که هر دو طرف نسبت به یکدیگر ادب را رعایت‌ کنند.

مشاوره قبل از طلاق برای زوج‌هایی که بچه دارند بسیار مفید است زیرا نگرانی‌های زیادی در مورد تاثیر طلاق بر خانواده وجود دارد. مشاور به زوج‌های در حال طلاق کمک‌می‌کند تا در مورد زمان گفتن موضوع طلاق به فرزندان و چگونگی توضیح‌دادن این مسئله به آنان با یکدیگر مشورت‌کرده و به تصمیم‌گیری جمعی برسند. از این طریق می‌توان تاثیرات احتمالی و مخرب طلاق بر فرزندان را کاهش‌داد.

علاوه بر یافتن راه‌ مناسب برای گفتن موضوع طلاق به فرزندان، مشاوره قبل از طلاق به زوجین کمک‌می‌کند تا راهی برای گفتن این موضوع به سایر اعضای خانواده، دوستان و اطرافیان پیدا کرد. علاوه بر همه‌ی این ها، مشاوره قبل از طلاق به افراد کمک‌ می‌کند تا داریی‌های خود از قبیل کسب و کار و یا سرمایه‌های خود را از همدیگر جدا کنند و یا حتی در خصوص احساسات و عواطف خود سخن به میان بیاورند. از طریق مشاوره قبل از طلاق، طرفین مهارت‌های حل مسئله چه بصورت انفرادی و چه از طریق تعامل با یکدیگر را نیز خواهند آموخت.

مشاوره بعد از طلاق

در بیشتر مواقع، افراد زمانی به دنبال مشاوره بعد از طلاق هستند که درگیر روند طلاق‌ گرفتن بوده و می‌خواهند پروسه‌ی آن را آسان‌تر کنند. از همه‌ی اینها گذشته، پروسه‌ی طلاق‌گرفتن به معنای پایان یک رابطه‌ی طولانی مدت است لذا بازگشت به زندگی دوباره برای هر دو نفر می‌تواند بسیار سخت باشد. علاوه بر این، هر دو طرف عواطف زیادی دارند که نمی‌خواهند آنها را به طرف مقابل نشان‌دهند.

اگر زوجین درگیر و دار مشکلات جدایی باشند و شاید توانایی همکاری آنها بعنوان والدین نیز تحت تاثیر قرارگرفته باشد، در اینصورت مشاوره بعد از طلاق می‌تواند فضایی بی‌طرف در کنار یک مشاوره مجرب را فراهم‌کند تا طرفین در خصوص وضعیت موجود صحبت‌کرده و در صدد بهبود آن برآیند. همچنین مشاوره بعد از طلاق زمانی را برای طرفین مهیا می‌کند تا احساساتشان را ابراز کنند. این روند می‌تواند به طرفین کمک‌کند تا ارتباطشان را بهبود بخشند، تعاملی اجتماعی‌تر داشته باشند و بعنوان والدین فرزندانشان با هم همکاری بهتری داشته باشند.

همانطور که گفته شد، بیشتر مردم بعد از طلاق، دوره‌ای از هیجانات ناخوشایند را تجربه‌کنند.  طلاق حسی همچون از دست دادن و یا شبیه به از دست دادن عزیزی بخاطر مرگ است. قطعا طلاق پایان یک رابطه است و از فردی که احتمالا نقش بزرگی در زندگی‌تان داشته است جدا می‌شوید. پس از طلاق نیز همچون سایر شکست‌ها، فرد وارد مراحل غم و غصه می‌شود. هرچند که ممکن‌است تجربه‌ی هر کسی متفاوت از بقیه باشد اما در کل این مراحل از الگوهایی پیروی‌ می‌کنند. رایج‌ترین مراحلی که شاید فرد پس از طلاق آنها را تجربه‌ کند شامل موارد زیر می‌شود:

  انکار

شاید در اول به سختی بتوان این شرایط را پذیرفت. حتی ممکن‌است که نتوان طلاق را بعنوان واقعیتی قبول‌کرد و شاید فرد چنین تصورکند که بالاخره همه چیز درست می‌شود و این رابطه ادامه پیدامی‌کند.

درد و دودلی

با پایان یافتن مرحله‌ی انکار و درک این واقعیت که از همدیگر طلاق‌ گرفته‌اید غم و ناراحتی و درد به سراغ فرد می‌آید و فرد در سوگ پایان‌ یافتن رابطه می‌ماند. اگر فرد مقابل خواستار طلاق بوده باشد در این صورت ممکن‌است که احساس آسیب‌دیدگی و طردشدن نیز به فرد دست دهد. همچنین ممکن‌است که فرد در مورد آینده‌ی خود مردد بوده و حتی هراسان یا مضطرب نیز شود.

خشم و عصبانیت

در برخی از مواقع، احساس غم و اندوه و ترس ممکن‌است منجر به خشم و عصبانیت شود و فرد از دست همسر سابقش به شدت عصبانی شود. همچنین ممکن‌است که از دست سایر افراد داخل زندگیتان نیز ناراحت و دلخور شوید. در این مواقع، عواطف منفی فرد ظاهرشده و می‌تواند به سایر روابط او و حتی فرزندانش نیز لطمه وارد کند. علاوه بر این، ممکن‌است که فرد از دست همسر سابق و فرزندانش نیز در رابطه با این شرایط عصبانی باشد.

بازگشت به رابطه

همچنین در بعضی از موارد ممکن‌است که فرد وارد مرحله‌ای شود که بخواهد شرایط موجود را تغییردهد. در این شرایط فرد از وضع موجود ناراضی و پیشمان است. شاید فرد به دنبال بازگشت به رابطه باشد تا از این طریق بتواند شرایط موجود را اصلاح‌کند اما احتمال موفقیت آن بسیار اندک است.

احساس گناه و افسردگی

ممکن‌است که پس از آنکه فرد نتوانست از طلاق پیشگیری‌کند خودش را بیش از پیش بخاطر وضع موجود سرزنش‌ کند. در این شرایط فرد به اشتباهات گذشته‌اش فکرکرده و احساس بدی پیدا می‌کند. با واردشدن به این مراحل، دچار اندوه شدید و یا حتی افسردگی شدن عادی است اما اگر این وضعیت زیاد ادامه پیداکند، می‌تواند عملکرد فرد را مختل‌ کند و مشکلاتی برای وی در خصوص عدم‌حضور او در سر کار و یا مراقبت از فرزندان ایجادکند.

پذیرش طلاق

 سرانجام فرد به مرحله‌ای می‌رسد که طلاق و پایان ازدواجش را می‌پذیرد. هرچند که ممکن‌است کماکان فرد تا حدی غمگین باشد اما اکنون دیگر نسبت به قبل، از حالت روحی بهتری برخوردار است و با آمادگی بیشتری به زندگی آینده می‌نگرد.

عبور از این مراحل برای برخی از افراد و فهمیدن این که دقیقا چگونه باید به زندگی ادامه دهد بسیار دشوار است. در این مواقع، شاید به دنبال مشاوره طلاق بگردد. بعضی‌وقت‌ها که هر دو طرف در شرایط سختی هستند به اتفاق هم به مشاوره طلاق مراجعه‌می‌کنند تا این پروسه را طی‌‌کنند.

مشاوره طلاق چه تفاوتی با مشاوره زناشویی دارد؟


مشاوره طلاق متفاوت از مشاوره زناشویی یا راهنمایی ازدواج است و هدف از مراجعه به آن بهبود روابط بین زوجین و پیدا‌کردن راه پیش رو با یکدیگر باشند. این نوع مشاوره با هدف حل مسائل و بهبود ارتباطات در یک رابطه صمیمی است. مشاوره زناشویی با هر دو طرف رابطه سر و کار  دارد هرچند ممکن‌است که در اوایل جلسات مشاوره با حضور یکی از طرفین فرد شروع‌شود و به تدریج هر دو طرف را شامل شود.

البته، این دو نوع مشاوره، شباهت‏ هایی هم دارند. به عنوان مثال، زمانی که درمانگر تشخیص داد با کارکردن بر روی جنبه‏ های مختلف زندگی زناشویی می‏توان راهکارهای مناسبی برای حل آن‏ها انتخاب‌ کرد و طلاق از گزینه‏ های اصلی حذف‌شود، مشاوره زوج آغاز می‏شود. در اینجا، مانند زوج ‏درمانی بر روی بهبود رابطه و ترمیم زخم‏ ها تمرکز‌ می‏کند و کار خود را با این دستورالعمل ادامه می‏دهد.

تصمیم‌گیری در مورد مراجعه به مشاوره‌طلاق


اغلب این نوع مشاوره در پاسخ به بحرانی صورت‌می گیرد که ممکن‌است بخاطر دریافت نامه‌ای از طرف وکیل همسرتان باشد و یا به دلیل پی‌بردن به رابطه‌ی نامشروع وی و یا بالاگرفتن جروبحث‌های بین زوجین باشد. گاهی‌اوقات نیز ممکن‌است که جهت آرام‌کردن اوضاع و بالابردن ظرفیت در خصوص اندیشیدن به  آنچه اتفاق افتاده است و هنوز یکی از طرفین در شوک این اتفاق به سرمی‌برد، به مشاور طلاق مراجعه شود.

اگر یکی از طرفین در خصوص تصمیم به طلاق مردد باشد در اینصورت مشاوره فرصتی برای رفع مشکلات موجود و شیوه‌ی برقراری ارتباط با یکدیگر است. مشاوره طلاق فرصتی را برای زوجین فراهم‌ می‌کند تا سوالاتشان را در مورد رابطه بین خود از یکدیگر بپرسند و عوامل بروز مشکلات را شناسایی‌کنند.

هنگامی که یکی از زوجین تصمیم به گرفتن طلاق می‌گیرد اما طرف مقابلش راضی نیست، در این صورت نیاز به حضور یک مشاوره باتجربه زناشویی است. اگر تصمیم به جدایی گرفته‌شده باشد در این صورت باید تصمیمات عملی نیز در نظر گرفته شود. برای مثال، ممکن‌است نیاز به ایجاد کانال‌های ارتباطی در رابطه با خانواده، کودکان و اموال باشد.

چه انتظاراتی می‌توان از مشاور یا روانپزشک داشت؟


در حالیکه هیچ قانون و قاعده‌ی رسمی در خصوص میزان آموزش و تجربه‌ی لازم مشاور زناشویی، مشاور راهنمای ازدواج یا مشاور روابط وجود ندارد‌ اما پیشنهادمی‌کنیم که حتما در مورد باتجربه بودن درمانگر محله‌ی خودتان تحقیق‌ کنید.

با اعتمادبنفس از مشاورتان در مورد تجارب کاریش در زمینه‌ی جدایی زوجین بپرسید. یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید از مجرب‌بودن و داشتن آموزش‌های تخصصی آنها مطمئن‌شوید.  بررسی‌کنید که آیا مدارک و دوره‌های آنها به سازمان حرفه‌ای مرتبط با مشاوره‌ی زناشویی تعلق‌دارند یا نه.

به‏ علاوه، اگر نمی‏توانید به طور حضوری از کمک روان‏شناس بهره‌بگیرید، بهتر است از مشاوره آنلاین، استفاده‌ کنید.

مشاوره‏ های طلاق چند جلسه طول‌می‏کشد؟


گاهی این سوال پیش‌می‏آید که مشاوره‏ های طلاق چقدر طول‌ می‏کشد. پاسخ به این سوال به موارد مختلفی بستگی‌دارد. به عنوان مثال سبک و روش درمانگر، شدت مشکل، طول رابطه، وجود یا عدم وجود فرزندان و … همگی در مدت زمان و تعداد جلسات درمان دخیل و تاثیرگذار هستند. معمولا روان‏شناس متخصص، پس از بررسی‏ های لازم در مورد مراجعان و در نظر‌ گرفتن خواست و نیاز آن‏ها به طور تقریبی تعداد جلساتی را مشخص‌می‏کند.

گاهی، زوج با توجه به نظر روان‏شناس به این نتیجه می‏رسند که می‏توانند رابطه خود را ادامه‌ دهند، در اینجا روان‏شناس تمرکز خود را روی برگرداندن رابطه و حل مشکلات می‏گذارد؛ اما گاهی، با توجه به شرایط، تصمیم جدایی قطعی‌ می‏شود و در اینجا روان‏شناس سعی‌می‏کند هر دو طرف و در صورت بودن فرزند (ان)، او (آن‏ها) را برای این اتفاق آماده‌کند.

در یک کلام…
یکی از سخت‏ترین و مهم‏ترین تصمیمات زندگی، مساله طلاق است و به دلیل اهمیت بالای آن در زندگی هر فرد، نیاز است که قبل از هر تصمیمی تمام جوانب و راه‏ ها بررسی‌ شود. یکی از بهترین کارهایی که در این زمان می‏توان انجام داد، مراجعه به روانشناس است. روانشناس، قبل از اتخاذ تصمیم نهایی، به هر دو طرف کمک‌می‏کند تا جنبه‏ های مختلف رابطه خود را ببینید؛ اینکار به هر دو طرف کمک‌می‏کند تا با سختی‏ها و مشکلاتی که احتمالا بعد از طلاق سراغشان‌ می‏آید آشنا ‌شوند. به ‏علاوه، در صورتی که مشکلات قابل حلی در زندگی‏ آن‏ها وجود داشت، کمکشان می‏کند تا به طلاق به عنوان گزینه آخر نگاه کنند. اما اگر با وجود تمام بررسی‏ ها، هر دو طرف تصمیم به طلاق گرفتند، روانشناس می‏تواند به آن‏ها کمک‌کند تا به بهترین شکل بتوانند با این موضوع کنار بیایند و با زندگی جدید خود سازگارتر شوند.

پیام بگذارید