طلاق عاطفی زن و شوهر (نشانه‌های هشدار دهنده طلاق عاطفی همسران)

در تمامی ازدواج‌ها پستی و بلندی‌های زیادی وجود دارد. گذشته از همه‌ی اینها، علی‌رغم دوست‌داشتن‌ همدیگر باز هم زندگی‌ مشترک همیشه کار آسانی نیست، مخصوصا زمانی که طرفین بچه‌دار می‌شوند سرشان به شدت مشغول امور مربوط به فرزندان، کار و امور خانه می‌شود بطوری که متوجه حضور علائم هشداردهنده مربوط به طلاق عاطفی‌ نمی‌شوند. طلاق‌عاطفی زمانی رخ‌می‌دهد که یکی از طرفین به شدت از این رابطه سیرشده و نسبت به آن بی‌توجه است. در این شرایط معمولا فرد نسبت به همسرش و همچنین رابطه‌ی بین آنها بی‌تفاوت و سرد می‌شود. همین رفتار می‌تواند زنگ خطری مهم برای پایان رابطه باشد. در صورتی که نشانه‌هایی که در ادامه به آنها اشاره‌می‌شود را در همسرتان مشاهده‌ می‌کنید. حتما لازم است که برای ترمیم رابطه عاطفی با همسرتان باید دست به کار شوید.

نشانه‌های طلاق عاطفی کدامند؟


 نشانه‌های رفتاری مرد

دائما شاکی‌ است و به همه چیز گیر‌می‌دهد

اکثر ما اوایل رابطه‌ی بین خودمان را بیاد می‌آوریم. در آن زمان همه چیز حتی خصلت‌های شخصیتی همسرمان نیز رنگ عشق به خود گرفته‌ بود. با گذشت این رابطه، این شیشه‌های سرخ‌رنگ عشق معمولا فروریخته و دلخوری‌های جزئی بین ما پیش‌می‌آید که چرا همسرم می‌تواند یک توپ بسکتبال را از فاصله‌ی چند متری در سبد بیندازد اما حوصله‌ی عوض‌کردن لباس‌ها و جوراب‌های کثیفش را ندارد. در اکثر موارد طرفین اشتباهات یکدیگر را به رخ هم کشیده و همین مسائل کوچک را بزرگ‌تر جلوه می‌دهند و یکدیگر را مکررا سرزنش‌می‌کنند. اگر همسر شما به همه چیز و هرکاری که انجام‌می‌دهید، کارهایی که قبلا هرگز مشکل محسوب‌ نمی‌شدند، گیر می‌دهد بایستی گفت که مشکل بین شما فراتر از همین گیردادن‌های کوچک است.

بین خودش و شما دیوارمی‌کشد

پروفسور و محقق روانشناختی، دکتر جان گاتمن، معتقد است که “دیوارکشیدن بین یک رابطه‌” یکی از چهار سوارکار آخرالزمانی عشق است و پیش‌بینی کننده طلاق می‌باشد.  اساسا دیوارکشیدن به منزله‌ی دورشدن عاطفی از همسر خود است و یا به زبانی ساده‌تر در این شرایط فرد با همسرش رفتاری خاموش دارد. دیوارکشیدن بین یک رابطه زمانی رخ‌می‌دهد که فرد به اندازه‌ای عصبانی، ناامیده و یا ناراحت می‌‌شود که خود را از داشتن هر نوع ارتباط کلامی معناداری با همسرش محروم‌ می‌کند. در ۸۵ درصد موارد این مردان هستند که بین خود و همسرشان دیوارمی‌کشند. دکتر گاتمن معتقد است زمانی که رفتارهای انتقادگرایی، تحقیرکردن و دفاع از خود به دیوارکشیدن اضافه‌شود به احتمال ۹۰ درصد و برمبنای این چهار مسئله دیگر رابطه بین طرفین به پایان‌ می‌رسد.

زمانی که انتظارات وی برآورده نشود دلخور‌می‌شود

زمانی که یکی از طرفین احساس‌کند که نمی‌تواند در انجام تقسیم‌ کار به همسرش تکیه‌کند دلخوری و ناراحتی پیش‌آمده و منجر به فروپاشی رابطه‌ی عاطفی بین آنها می‌گردد. هر دو طرف باید به اندازه‌ی یکسان در این رابطه و همچنین لیست بی‌پایانی از کارها، خصوصا زمانی که پای بچه در این رابطه در میان باشد مسئولیت داشته باشند.

همسرتان از بودن با شما لذت‌ نمی‌برد

اکثر زوج ها در اوایل یک رابطه‌ی عاشقانه به سختی می‌توانند از یکدیگر جدا شده و دوری از همدیگر را تحمل‌کنند. با این حال، حتی بعد از گذشت سالها از رابطه‌ی بین شما باز هم باید هنوز از بودن در کنار هم لذت ببرید، با هم بخندید و حداقل هرزگاهی هم که شده با یکدیگر رفتاری شاد و تفریحی داشته باشید. اگر شوهرتان به ندرت در کنار شما می‌خندد و به نظر می‌رسد که نسبت به بودن در کنار شما بی تفاوت است آن را جدی گرفته و بعنوان زنگ خطری برای رابطه‌تان تلقی‌کنید.

شوهرتان مدام در برخورد با رفتار شما بداخلاق و بی‌حوصله است

اگر رابطه‌ی کلامی بین شما از حالت مهر و محبت به بی‌حوصلگی تغییر پیداکرده است در این صورت بایستی نگران رابطه‌ی بین خودتان باشید اما اگر رابطه‌ی کلامی بین شما قطع‌ شده و جای خود را به رابطه چشمی و یا غرزدن داده است در اینصورت بایستی هر چه زودتر به فکر راه چار باشید و از این قضیه به سادگی نگذرید. ‌

به هرکسی غیر از شما اعتماد‌ دارد

هرچند داشتن شبکه‌ای از روابط حامی و سالم در خارج از چارچوب ازدواج می‌تواند امری کاملا طبیعی باشد اما اگر شوهرتان به هرکسی غیر از شما اعتماد دارد در اینصورت حتما یک جای کار می‌لنگد و بهتر است این قضیه را جدی‌بگیرید. مخصوصا اگر همسرتان جزئیات زندگی خصوصی خود و شما را برای دیگران بازگومی‌کند، در این صورت احتمالا ریشه‌ی این کار در مشکلات عاطفی است. متاسفانه بسیاری از مردان ممکن‌است که متوجه قطع رابطه‌ی عاطفی و محبت‌آمیز خود با همسرشان نباشند این در حالیست که همسران آنان هم انتظار و امید به مهر و محبت شوهرانشان دارند.

نشانه‌های طلاق عاطفی در زنان

تغییر ناگهانی زن

در واقع، این تغییر در یک شب به وجود نمی‌آید بلکه آنقدر نایده گرفته شده و وجود او در کنارش شوهرش امری بدیهی بوده و کار به جایی رسیده که دیگر ناامید و سرخورده شده است.

تمایلی به صحبت‌کردن درباره‌ی مشکلات ندارد

در این مواقع، وقتی می‌خواهید با همسرتان صحبت‌کنید بهترین پاسخی که از او می‌شنوید این است که “نمی‌خواهم راجع به این موضوع حرفی بزنم”. وقتی که زنی نمی‌خواهد راجع به موضوعی حرفی‌بزند ممکن‌است دیگر بسیار دیر شده‌ و از لحاظ عاطفی کاملا از شما فاصله‌ گرفته باشد. هرچند که شاید در این مواقع جروبحث‌ کردن با یکدیگر راهکاری منطقی و مناسب نباشد اما زوج‌ هایی که هنوز با یکدیگر جدل و بگو مگو دارند یعنی هنوز رابطه‌ی بین آنها برایشان مهم است و سعی‌دارند که تغییری در آن ایجادکرده و این رابطه را بهترکنند. احتمالا زنی که نسبت به رابطه‌ی خود با همسرش سرد است دچار طلاق عاطفی شده‌ است.

او حتی دوست‌ندارد شما را لمس‌ کند

 زمانی که همسرتان به ندرت شما را لمس‌می‌کند و یا حتی دستان شما را می‌گیرد می‌توان این نتیجه را گرفت که تا الان نصف راه طلاق عاطفی را رفته است. زوج‌هایی که هنوز عاشق همدیگر هستند حتی در شرایطی که میانه‌ی آنها شکرآب هم شده باشد بازهم دستان یکدیگر را به گرمی فشار می‌دهند، همدیگر را نوازش‌کرده و در آغوش‌ می‌گیرند. اگر زن شما بی‌میلی کامل به صمیمیت جسمانی با شما (نه تنها در اتاق خواب بلکه در زندگی روزمره) از خود نشان‌می‌دهد می‌توان گفت که رابطه و پیوند بین شما از بین رفته است.

زندگی مستقل خودش را دارد

 زمانی که احساس‌می‌کنید زندگی شما با یکدیگر هماهنگ نیست، ممکن است همسرتان از این رابطه بین شما خارج شده باشد. البته زوجین در زندگی خود به افرادی غیر از یکدیگر نیز نیازدارند و داشتن زندگی خارج از ازدواج امری کاملا طبیعی و سالم است. با این حال، اگر همسرتان یک زندگی کاملا جداگانه‌ای از شما داشته باشد در این صورت زنگ‌های هشداردهنده به صدا در آمده‌اند، لذا لازم است که در صدد برطرف‌ کردن این مشکل باشید.

تنها موضوع صحبت‌هایش بچه‌ها هستند

اگر تنها موضوع صحبت‌های همسرتان بچه‌ها و یا رسیدگی به امور خانه است در این شرایط ممکن‌است که دیگر یک رابطه‌ی واقعی بین شما وجود نداشته باشد. البته کاملا طبیعی است که والدین راجع به فرزندانشان حرف‌ بزنند و متاسفانه پرداخت قبوض و هزینه‌های زندگی نیز بایستی جزئی از گفتگوهای روزانه‌ی بین آنها باشد، اما اگر تنها موضوعی که در طول روز بین شما رد و بدل می‌شود مربوط به این امور باشد در اینصورت پیوند بین شما از هم گسیخته‌ شده است. هنگامی که در طول روز هیچ زمانی را به یکدیگر برای حرف‌زدن بعنوان شریک زندگی، دوست و عاشق هم اختصاص‌نمی‌دهید پس می‌توان نتیجه‌گرفت که رابطه‌ی بین شما دچار مشکل شده است.

دائم به شما کنایه‌ می‌زند

  دائما به شما کنایه‌می‌زند. زوج‌هایی که واقعا به همدیگر اهمیت‌می‌دهند شاید گاهی‌اوقات حرف‌هایی بزنند که بعدا از گفتن آن پشیمان‌شوند اما در همه شرایط مواظب حرفهایشان هستند. اگر زنتان مدام به دنبال فرصتی می‌گردد تا اشتباهاتتان را به رختان بکشد و به شما کنایه‌بزند و یا شما را تحقیرکند بایستی بدانید که ازدواج‌تان دچار مشکل شده است.

نشانه‌های طلاق عاطفی که در زن و مرد مشترک‌است

وقت زیادی با گوشی ور رفتن بجای اختصاص‌دادن زمانی برای سپری‌کردن با یکدیگر

با پیداش گوشی‌های هوشمند دیگر به‌ندرت می‌توان زوج‌ها را  در کنار هم دید که با هم شام بخورند و یا زمانی را  در کنار هم سپری‌کنند زیرا هر دوی آنها بطور کاملا محسوسی مشغول گوشی‌ هستند. اگر این سناریو و قضیه در خصوص همسر شما نیز صدق‌می‌کند ممکن‌است که شما نیز در همین نقطه قرارگرفته باشید اما زمان مفیدی را با یکدیگر سپری‌نمی‌کنید. به اصطلاح روانشناسان بسیاری از افراد با گوشی‌هایشان ارتباط و دلبستگی عاطفی پیداکرده‌اند. امروزه این افراد ـ حتی آنهایی که مدت زمان زیادی از ازدواجشان می‌گذردـ بایستی با گوشی همسرشان رقابت‌کنند تا بتوانند توجه همسر خود را جلب‌کنند. در واقع در یک نظرسنجی معلوم شد که:

•    ۷۵ درصد زنان متاهل احساس‌می‌کنند که گوشی‌های هوشمند مدت زمان با هم بودن زوجین را کاهش‌می‌دهد و عموما در زندگی عاشقانه‌شان دخالت‌می‌کند.
•    حدودا ۳۳ درصد زنانی که در نظرسنجی شرکت‌کرده بودند، مدعی هستند که همسرانشان به هنگام گفتگو در خصوص یک موضوع مهم چندین بار به گوشی‌ خود نگاه‌کرده‌اند.
•    ۲۵ درصد زنان حاضر در این نظرسنجی گفته‌اند که حتی همسرانشان در وسط یک بحث مهم مشغول اس‌ام‌اس بازی بوده‌اند.

زمانی که یکی از طرفین و یا هر دوی آنها اجازه‌می‌دهند که گوشی آنها در با هم بودن، فعالیت‌ها و مکالمات بین آنها دخالت و یا وقفه ایجادکند این پیام را می‌توان برداشت‌کرد که ارزش گوشی آن شخص برایش از همسرش بیشتر است. هرچند که گوشی‌های هوشمند قطعا ابزاری مفید هستند اما باید بدانید که این شکل از تکنولوژی می‌تواند باعث از بین رفتن ارتباط بین زوجین نیز شود. یادبگیرید که در زمان‌هایی که با همسرتان هستید و یا با وی در خصوص موضوعی حرف‌می‌زنید گوشی خودتان را در حالت سکوت قراردهید. اگر زمانی مجبور به انتخاب بین با همسر بودن و روی اینستاگرام بودن شدید حتما گزینه‌ی اول را انتخاب‌کنید. وابستگی شدید به گوشی می‌تواند عواقب زیر را به همراه داشته‌ باشد:

•    داشتن ارتباطی غیرشخصی با همسر
•    عدم صمیمیت و پیوند با همسر
•    تبدیل به موجودی سرد و بی‌‌حس شدن
•    بی‌تفاوت‌بودن نسبت به دنیای واقعی و افراد واقعی
•    وابستگی شدید به تایید آنلاین غریبه‌ها
•    به‌دنبال اعتباربخشیدن به خود از طریق غریبه‌ها
•    از دست دادن ارتباط و پیوند با نزدیکان و دوستان

کمترین توجه ممکن را نسبت به کارهای همسرتان دارید

زوج‌هایی که هنوز به هم علاقمند هستند، دوست‌دارند در مورد چگونگی سپری‌شدن روز همسرشان بشنوند و از ته دل به شنیدن گفته‌های همسرشان علاقمندند. البته این بدین معنا نیست که فرد همچون روزهای اول آشنایی، شیفته و مجذوب تک تک کلماتی می‌شود که از دهان همسرش بیرون‌می‌آید بلکه هنوز با هم حرف‌زدن و زندگی‌کردن برایش مهم است. از طرفی دیگر، اگر به هنگام توضیح همسرتان در خصوص کارهایی که در روز کرده است بطور کلی نسبت به حرف‌های او بی‌اعتنا باشید بدین معناست که دیگر زندگی او برای شما اهمیتی ندارد. در چنین حالتی ممکن‌است که احساس‌‌کنید که مسیر زندگی شما چه از نظر جسمانی و چه عاطفی بسیار از مسیر زندگی همسرتان دور است.

انگار هر آنچه که انجام‌می‌دهید با جروبحث همراه است

گاه‌گاهی بحث و جدل‌کردن، البته تا زمانی که منصفانه‌ باشد و باعث تحقیر یکدیگر نشود، جهت برطرف‌کردن سوءتفاهم‌ها لازم است. ارتباط کلامی ـ نه بگومگوـ از پایه‌های اصلی هر رابطه‌ی سالمی است لذا زمانی که در یک رابطه ارتباط کلامی روزمره بین زن و شوهر از بین‌ رود یکی از طرفین و یا شاید هم هر دو شروع به آزار و اذیت یکدیگر کنند. هنگامی که الفاظ “هرگز” و “همیشه” وارد بگو مگوهای زن و شوهر شود (تو هرگز به حرف‌های من گوش‌نمی‌دهی)، احتمالا طرفی که این کلمات را بر سر زبان می‌آورد از لحاظ عاطفی از رابطه‌ی بین او و همسرش خارج‌شده است، به ویژه زمانی که بگومگوهای بین شما تکراری شده و راه‌حلی برای  آن پیدانمی‌کنید بایستی آن را بعنوان زنگ خطری جدیدی تلقی‌کرد.

همسرتان هرگز در برنامه‌ریزی‌های شما جایی ندارد و یا برعکس

احتمالا در اوایل شروع رابطه‌تان با همسرتان نمی‌توانستید بدون همسرتان به جایی‌بروید و دوری از او را تحمل‌کنید. با گذشت زمان و ورود فرزندان به این رابطه، طبیعتا انجام کارهایی بدون حضور همسرتان حداقل گاه‌گاهی عادی‌تر می‌شود. هنگامی که عملا در برنامه‌های شما جایی برای همسرتان نیست و یا برعکس شما در برنامه‌های او جایی‌ندارید در اینصورت ارتباط و پیوندی در رابطه‌ی بین شما وجود ندارد. همچنین شاید شنیده‌ باشید که برخی از زوجین با افتخار اعلام‌می‌کنند که “ما همه‌ی کارهایمان را با همدیگر انجام‌می‌دهیم”. هرچند سپری‌کردن اوقاتی با دوستان یا خانواده خوب است اما اگر همیشه اوقاتتان را به تنهایی سپری‌می‌کنید در این حالت باید گفت که در یک سراشیبی یک مسیر بسیار لغزنده و خطرناک قرار گرفته‌اید.

 ۵ راهکار برای بازگرداندن شوهرتان به رابطه‌ی عاشقانه با شما


 

در اینجا به ۵ راه‌حل اشاره‌می‌کنیم که به کمک‌ آنها می‌توانید ازدواج خود را نجات‌داده و به شوهرتان کمک‌کنید تا دوباره از نظر عاطفی به رابطه‌ی بین شما پایبند و متعهد شود.

1.    دلیل کارهای همسرتان را بدانید

ابتدا بایستی بهفمید که دلیل فاصله‌گرفتن او از شما از نظر عاطفی چیست و چرا چنین رفتارهایی از خود نشان‌می‌دهد. آیا رفتارهای او بخاطر کارهای شماست؟ آيا شما وقت و توجه کافی صرف او نمی‌کنید؟ یافتن دلیل رفتارهای او می‌تواند به شما در نزدیک‌شدن به وی (از نظر عاطفی) کمک‌کند.

2.    با شوهرتان معاشرت‌کنید

سوءتفاهم و فاصله بین دو طرف بر اثر نداشتن معاشرت با یکدیگر به وجودمی‌آید، لذا در برقراری ارتباط شما پیشقدم‌شده و از آنچه او را آزارمی‌دهد، مطلع‌شوید. اگر بتوانید نگرانی‌ها و دلهره‌های او را مطرح‌کنید احتمالا از این طریق بتوانید باعث‌شوید که او دوباره‌ با شما ارتباط برقرار کند.

3.    عشق و شور و شوق بین خودتان را برگردانید

بدین منظور، هر دوی شما باید اوقاتی را صرف با هم بودن کنید و خاطرات شیرین گذشته را با هم مرورکنید.  شاید خاطرات شاد گذشته به شما این امکان را بدهد که هر دو برای بازگشت عشق و شور و شوق گمشده در بین خودتان تلاش‌کنید.

4.    دائما نق‌نزنید و مدام به او فشارنیاورید

زمانی که تصمیم‌‌می‌گیرید تا رابطه‌ی بین خود و همسرتان را بهترکنید، زمان‌دادن به شوهرتان تا برای اینکه او هم به شما نزدیک‌شود بسیار حیاتی است. غرنزنید و از فشارآوردن به او خودداری‌کنید. در عوض فضای مشخص‌شده‌ای در این رابطه به او بدهید. شاید او با دیدن تلاش‌های شما دوباره به این رابطه بازگردد.

۵٫      برای کمک به مشاوره مراجعه‌کنید

به عنوان آخرین راه‌ حل، می‌توانید جهت حل این مشکل به یک مشاور ازدواج مراجعه‌کنید و از راهنمایی‌های وی به بهترین نوع ممکن بهره‌ببرید.
آرام آرام و بصورت مستمر بر روی بهترکردن رابطه‌تان کارکنید و در این راه صبور باشید. شاید این کار زمان‌بر باشد اما خیلی زود ازدواج‌ شما از این دوران و سختی عبورکرده و به یک رابطه‌ی موفق و سالم تبدیل‌می‌شود.

در یک کلام…
در زندگی مشترک گاهی یکی از زوجین به دلایلی مختلف نسبت به همسرش دچار طلاق عاطفی می‌شود. این اتفاق با نشانه‌هایی در رفتارش همراه است. برخی از این نشانه مخصوص آقایان، برخی مخصوص خانم و برخی دیگر در هر دو مشترک است و به جنسیت فرد ربطی ندارد. مثلا مردها وقتی از لحاظ عاطفی از زن و زندگی‌شان دور می‌شودند مدام ایراد می‌گیرند، بین خودشان و همسرشان دیوار می‌کشند، وقتی خواسته‌هایشان برآورده نمی‌شود به شدت اعتراض می‌کنند، به همه اعتماد دارند جز همسرشان و خیلی زود از کوره در می‌روند. خانم‌ها در این جور مواقع وقتی از همسر و زندگی عاطفی‌شان دلسرد می‌شوند نمی‌خواهند حتی راجع به مسائلی که در زندگی پیش می‌آید صحبت کنند، از لحاظ فیزیکی از شوهرشان فاصله می‌گیرند و دائم نیش و کنایه می‌زنند. نشانه‌هایی که در خانم‌ها و آقایان حین طلاق عاطفی مشترک است عبارتند از صرف کردن زمانی زیاد با موبایل، بی‌تفاوت بودن نسبت به طرف مقابل و موضوعاتی که برایش مهم است و داشتن برنامه‌ریزی‌های مجزا برای زندگی و آینده‌شان. در صورت مشاهده این نشانه‌ها در همسرتان باید خیلی سریع برای ترمیم رابطه‌تان اقدام کنید ابتدا دلیل این موضوع را پیدا کنید، با همسرتان راجع به وضع موجود صحبت کنید، برای ایجاد شور و هیجان دوباره در زندگی‌تان تلاش کنید و از یک مشاور کمک بگیرید.

پیام بگذارید